3 Ağustos 2013 Cumartesi

Vitamin A toksisitesi ( Aşırı alımı )

A vitamini toksisitesi akut (genellikle çocuklar tarafından yanlışlıkla yenmesi nedeniyle) ya da kronik olabilir. Her iki türde genellikle baş ağrısı ve kafa içi basınç artışına neden olur. Akut toksisite mide bulantısı ve kusmaya neden
olur. Kronik toksisitede deride, saçta ve tırnakta değişiklikler olur; anormal karaciğer test sonuçları okur.
Belirtiler ve Bulgular
Belirtiler değişebilir olsa da, baş ağrısı ve döküntü genellikle akut veya kronik toksisite sırasında gelişebilir. Akut toksisitede artan kafa içi basıncı olur. Uyuşukluk, sinirlilik, karın ağrısı, bulantı ve kusma sık görülür.
Kronik toksisite erken belirtileri kaba saç, kaş alopesisi, kuru pürüzlü cilt, kuru göz ve çatlamış dudaklar. Daha sonra, şiddetli baş ağrısı, psödotümör serebri ve genel güçsüzlük gelişir. Kemik ve eklem ağrısı kortikal hiperostozis özellikle çocuklarda meydana gelebilir. Kırıklar özellikle yaşlılarda kolayca oluşabilir. Çocuklarda toksisitede kaşıntı, iştahsızlık ve gelişme geriliği neden olabilir. Hepatomegali ve splenomegali oluşabilir.
Karotenosisde, deri (sklera) özellikle avuç içi ve ayak tabanı koyu sarı olur.

Prognoz
A vitamini alımı durursa tam iyileşme genellikle oluşur. Belirtiler ve kronik toksisite belirtileri genellikle 1 ile 4 hafta içinde kaybolur. Ancak A vitamini çok aşırı almış bir annenin fetusunda doğum kusurları geri dönmeyebilir.

Tedavi
A vitamini alımı durdurulur.
*Site içeriğini başka bir web sitesinde yayınlamak yasaktır.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder