3 Ağustos 2013 Cumartesi

Vitamin A ( retinol ) eksikliği

A vitamini (retinol) rodopsin, retinadaki ışık algılayıcısı pigment oluşumu için gereklidir. A vitamini epitel dokuyu korumaya yardımcı olur. Normal olarak A vitamini karaciğerde depolanır. A vitamininin 80-90% ı  prealbümin (transtiretin) ve retinol bağlayıcı proteine ​​bağlı olarak kan dolaşımında
gezer. A vitamini bağırsaklarda retinala dönüştürülür.Balık yağı, yumurta sarısı, karaciğer ve tereyağında a vitamini bol bulunur.

Sentetik vitamini analogları (retinoidler) dermatolojide giderek kullanılmaktadır. Bazı epitel kanser türlerine karşı β-karoten, retinol, ve retinoidler olası koruyucu rolü üzerine çalışmalar vardır. Bununla birlikte bazı kanser türlerine β-karoten takviyesi yapılabilmektedir.

Bir eksikliğin olduğu vitamin
A vitamini eksikliğine yetersiz alım, yağ emilim bozukluğu veya karaciğer bozuklukları neden olabilir. Eksikliği bağışıklık ve hemopoezisi bozar ve döküntüler, tipik oküler etkiler (örneğin, kseroftalmi, gece körlüğü) olur. Tanı tipik göz bulguları ve düşük A vitamini düzeylerine dayanır.

Etiyoloji
Primer A vitamini eksikliği genellikle uzun süreli diyette A vitaminin yetersiz alımı sonucunda olur. Bu tür β-karoten yoksun pirinç, temel gıda olan güney ve doğu Asya, gibi alanlarda endemiktir. Primer eksikliğine bağlı kseroftalmi gelişmekte olan ülkelerde küçük çocuklar arasında körlüğün sık görülen bir nedenidir.

Sekonder eksikliğinde a vitamininin  biyoyararlanım veya emme, depolama, ulaşımı ile ilgilidir. Kistik fibrozis, pankreas yetmezliği, duodenal bypass, kronik ishal, çölyak hastalığı, safra kanalı tıkanıklığı, giardiasis ve siroz sekonder A vitamin eksikliği nedenlerindendir.

Belirtiler ve Bulgular
Gece körlüğene yol açabilir; karanlık adaptasyonunda problem erken belirtisidir. Sonucu kseroftalmidir.Retina hücrelerinde bozukluğun ardından epitel hücrelerinde de bozulma başlar.Bulber konjuktivada kuruma ve kalınlaşma olur.Korneada kseroz ve infiltrasyon başlar.Devamında keratomalasi ve korneada yırtıklar başlar. En sona doğru konjuktivada bitot lrkrlrti ortaya çıkar.

Deri ve solunum, GI ve idrar yollarında mukozada keratinleşme oluşabilir. Deri ve solunum yolu enfeksiyonları olabilir. Bağışıklık genellikle bozulur.
*Site içeriğini başka bir web sitesinde yayınlamak yasaktır.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder