3 Ağustos 2013 Cumartesi

Vitamin D eksikliği

Vitamin D vücutta 2 formda bulunur bu besinlerde olan ergokalsiferol( D2 ) formu, deride güneş ışığı ile maruziyet sonucu oluşan kolekalsiferol ( aktif 7-dehidrolesterol=vitamin D3 )formu olmak üzere. Vit D bir prohormondur. Vitamin D nin
başlıca görevi bağırsaktan kalsiyum emilimini ve kemik minerilizasyonunu sağlamaktır.
D vitamini 1,25 (OH) 2D (1,25-dihidroksikolekalsiferol, kalsitriol, veya aktif D vitamini hormon) için böbrekler tarafından dönüştürülür.
D vitamini birçok organ sistemini  etkiler, ama esas olarak bağırsaklardan Ca ve fosfat emilimini artırır ve normal kemik oluşumu ve mineralizasyonu teşvik eder. D vitamini analogları sedef hastalığı, hipoparatiroidizm ve renal osteodisrofiyi tedavi etmek için kullanılabilir. Vitamin D'nin lösemi ve meme ca yı önlemede yararı, prostat ve kolon kanserlerini engellediği ispat edilmemiştir.
Güneş ışığına maruz kalmada yetersiz D vitamini eksikliğine yatkınlık olur. Vitamin D eksikliğinde çocuklarda raşitizm erişkinlerde iste osteomalasi denilen kemik hastalığı oluşur. Tedavi genellikle oral D vitaminiyle olur; önleme çoğu zaman mümkündür.
D vitamini eksikliği hiperparatiroidizme neden olur, PTH üretimi uyarır, hipokalsemiye neden olur. Hiperparatiroidizm Ca emilimini, böbrekten fosfat atılımını artırır. Sonuç olarak Ca serum düzeyi normal olsa da oluşan hipofosfatemi, kemik mineralizasyonunun bozulmasına yol açar.

Belirtiler ve Bulgular
D vitamini eksikliği herhangi bir yaşta kas ağrıları, kas zayıflığı ve kemik ağrısına neden olabilir.

Hamile bir kadın D vitamini eksikliği fetusta eksikliği neden olur. Bazen, yenidoğanlarda metafizyel lezyonu olan raşitizm, maternal osteomalazi sonuçlarına neden olacak kadar şiddetli olabilir. Küçük bebeklerde, raşitizm tüm kafatasının (craniotabes) yumuşamasına neden olur. Palpe edildiğinde oksiput ve posterior parietal kemiklerde ping pong topu belirtisi görülür.Meydana gelen  kostokondral kalınlaşmayı lateral göğüs duvarında (raşitik tespih)  çıkıntıları anlayarak görebiliriz. Çocuklarda 1 ile 4 yıl arasında epifiz kıkırdak, ulna, tibia ve fibula genişler; Kifoskolyoz gelişir ve yürüme gecikir. Büyük çocuk ve ergenlerde, yürüme ağrılı aşırı durumlarda diz gibi deformiteleri gelişir. Pelvis kemikleri ergen kızlarda doğum kanalının daralması  ve dümdüz olmasına neden olabilir.
Tetani; hipokalsemi nedeniyle olur.
Osteomalazide kırıklara yatkınlık. Özellikle yaşlılarda, kalça kırıkları çok az travma sonucu bile olabilir.

Tanı
25 (OH) D (D2 + D3) Seviyelerinin kontrol edilmesiyle konur.
Bundan başka aşağıdaki anamnez öyküleri tanıyı destekler:
-Yetersiz güneş ışığına maruz kalma veya diyet öyküsü
-Raşitizm, osteomalazi, veya neonatal tetani belirtileri
-X-ray de görülen karakteristik kemik değişiklikleri

Teşhisde 1,25 (OH) 2  serum düzeyleri ve idrar Ca miktarına bakılabilinir.
*Site içeriğini başka bir web sitesinde yayınlamak yasaktır.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder