3 Ağustos 2013 Cumartesi

E vitamini eksikliği

E vitamini benzer biyolojik etkinliği olan bileşikleri kapsayan (tokoferol ve tokotrienoller dahil olmak üzere) bir gruptur. En çok biyolojik olarak aktif olanı α-tokoferoldür. Aynı zamanda β-, γ-ve δ-tokoferoller, tokotrienoller de önemli bir biyolojik aktiviteye sahip olabilir. Bu bileşikler,
hücre zarının çoklu doymamış yağ asitleri ve lipid peroksidasyonununa engel olan, antioksidan olarak hareket ederler. Plazma tokoferol seviyeleri total plazma lipid düzeyleri ile değişir. Normalde, plazma α-tokoferol seviyesi 5 ila 20 mg / ml (11,6-46,4 mmol / L) 'dir. Yüksek dozda E vitamini takviyesi kardiyovasküler bozukluklar karşı koruma sağlamaz; Alzheimer hastalığı ve geç diskineziye karşı korumaları prostat kanseri riskini azaltıp azaltmadığı tartışmalıdır.

Diyet E vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkelerde yaygın , gelişmiş ülkelerde yetişkinler arasında eksikliği nadir ve genellikle yağ emilim bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Başlıca belirtileri hemolitik anemi ve nörolojik bulgulardır. Tanı plazma total plazma lipid için α-tokoferol oranı ölçüm üne dayanmaktadır; düşük oranı E vitamini eksikliği göstermektedir.

E vitamini eksikliği eritrosit ve nöronlar, özellikle periferik akson ve posterior nöronların dejenerasyonuna neden olur.

Etiyoloji
Gelişmekte olan ülkelerde en sık nedeni vitamini yetersiz alımı gelişmiş ülkelerde en sık nedenleri A-betalipoproteinemi (Bassen-Kornzweig sendromu) dahil olmak üzere yağ emilim bozukluğu, kronik kolestatik hepatobiliyer hastalık, pankreatit, kısa bağırsak sendromu ve kistik fibrozistir.

Belirtiler ve Bulgular
Başlıca belirtileri hafif hemolitik anemi ve nonspesifik nörolojik bulgulardır.

E vitamini eksikliği prematüre bebeklerde prematüre retinopatisine (retrolental fibroplazi ) ve yenidoğanlarda intraventriküler ve subependymal kanamaya neden olur. Etkilenen prematürede kas zayıflığı vardır.

Tanı
Serum α-tokoferol seviyesi ölçüm tanı için en doğru yöntemdir. Yetişkinlerde E vitamini eksikliği sınırı  α-tokoferol seviyesi <5 mg / ml (<11.6 mmol / L).

A-betalipoproteinemi çocuklarda ve erişkinlerde, serum α-tokoferol düzeylerinin tespiti genellikle mümkün değildir.
*Site içeriğini başka bir web sitesinde yayınlamak yasaktır.
Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder