7 Aralık 2012 Cuma

Ülseratif proktit


Ülseratif kolit kendini kalın bağırsak (kolon) iltihabı şeklinde gösteren nispeten sık görülen bir hastalıktır.Nedeni bilinmemektedir. Bu inflamatuvar barsak hastalığı da denilen durum crohn hastalığı ile bazı benzerlikler gösterir.

Rektumda daima ülseratif kolit yer almaktadırİnflamsyon
 rektum ile sınırlı olduğunda, bu ülseratif proktit olarak adlandırılır.

Bu inflamasyon tüm kolona yayılarak ülseratif kolit haline gelebilir.Tüm kolon inflamasyona tutulduğunda ülseratif kolit veya pankolit adı verilir.
Ülseratif kolitin belirtileri kramp tarzında karın ağrısı, ishal, ve aralıklı rektal kanamadır. Hastalarda ilaç alınmadan uzun dönemli remisyonlar olabilir.

Bağırsak duvarının doğrudanp roctosigmoidoscopy veya kolonoskopi ile görülmesi en doğru tanı testidir. Ülseratif koliti taklit eden hastalıklar ve diğer durumlar böylelikle dışlanır.

Uzun süren ülseratif kolit kolonda kanser riskini  arttırır. Ülseratif kolitte eklemlerde, omurgada, deride, gözlerde, karaciğerde ve safra yollarında itihaplanma olabilir.
Ülseratif kolitin tedavisi ilaç ve / veya cerrahi ile olur.*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder