8 Aralık 2012 Cumartesi

Sifiliz( frengi ), Syphilis

Cinsel yolla bulaşan tropenama pallidumun neden olduğu bir hastaalıktır.Sifiliz enfeksiyonunun aktif ve aktif olmadığı zamanlar olabilir.Yani semptom gösterdiği ya da göstermediği periyodlar olabilir.Ama sifiliz hastası belirtiler göstermese bile hastalığı bulaştırır.
Sifiliz sadece cinsel yolla bulaşacak diye birşey yoktur.Enfekte kişinin ağzıyla, rektumuyla da temasla da sifiliz bulaşabilir.Sifiliz genellikle boğaz, ağız, rektum ve
vajina yolundan bakterilerin girmesiyle başlar.
Sifilizli hamilelerde fetüse geçiş olabilir.
Sifiliz etiyolojisinde şunlar vardır:
- Korunmasız seks
- Fazla cinsel partnerin olması
- Sifilizli olan bir partner
Sifilizin semptomlarının farkına varılmayabilir.Çünkü sifiliz  enfeksiyonunun semptompları bazı hastalıkların semptomlarını taklit edebilir.
Sifilizin 4 evresi vardır bunlar şunlardır:
1- Primer evre :Enfeksiyon bulaştıktan sonra görülen ilk semptomların olduğu evredir.Bu evrede şankır dediğimiz lezyonlar görülür.Bu lezyonlar başta ağız, vajina ve rektum olmak üzer birçok yerde de görülebilir.
2- Sekonder evre: Deride kırmızı lezyonların görüldüğü evredir.Bu lezyonlar bulaştan 2-8 hafta sonra ortaya çıkarlar.Bu lezyonlarda bulaş olabilir.
3- Latent evre: Semptomların görülmediği evredir ama sifiliz iç organlara hasar yapmaya başlamıştır.Bu evre 1 ile 20 yıl arasında sürer.
4- Tersiyer evre : Sifiliz tedavi edilmediğinde bu son aşamada ciddi sağlık problemleri oluşmaya başlar.Görme kaybıi sinir sistemi ve kardiyolojik problemler ortaya çıkar.

Sifiliz antibiyotikler ile tedavi edilir.Hamile sifiliz hastalarında erken veya ölü doğum gerçekleşebilir.Şayet hamilenin çocuğu doğarsa bu çocuk sifilizli doğar buna konjenital sifiliz denir.*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder