16 Aralık 2012 Pazar

Bakteriyel Pnömoni(ZATÜRE)


Pnömoni akciğerde olan bir enfeksiyondur. Bu bakteriler, virüsler ve mantarlar da dahil olmak üzere farklı mikroorganizmalar tarafından sebep olunur. Bakterilerin neden olduğu pnömoniye bakteriyel pnömoni denir .

Bakteriyel pnömoni hem yetişkin hem çocukları etkileyebilir. Bu yaşlı yetişkinler (65 yaş üstü), bebekler, kronik hastalıkları (KOAH, diyabet ya da kalp hastalığı ) olan ve bağışıklık sistemi zayıflayanlarda daha sık görülür. Kış aylarında daha yaygın olmasına rağmen zatürre yılın herhangi bir zamanda olabilir. Hastane kökenli bakteriyel pnömoni olabileceği gibi toplum kökenli bakteriyel pnömoni gibi ayrımı vardır.
Toplum kökenli pnömoni nedeni olan bakteriler şunlardır:
   Streptococcus pneumoniae,
    Mycoplasma pneumoniae,
    Haemophilus influenzae
    Chlamydophila pneumoniae (daha dört aydan küçük çocuklarda  ya da beş yaşın üstü çocuklarda sık)
    Legionella pneumophila
    Bordetella pertussis
     Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) çocuklarda ve erişkinlerde pnömoni nedeninde önemli olmaya başlamıştır.
Hastane kökenli pnömoni, toplum kökenli pnömoniden daha ciddidir.
Hastane kökenli pnömoniye neden olabilir Bazı bakteriler şunlardır:
    Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter türleri, Pseudomonas aeruginosa ve Acinetobacter türleri gibi Gram-negatif bakteriler, Metisiline dirençli S. aureus (MRSA) dahil olmak üzere, Staphylococcus aureus, Streptococcus türleri.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder