14 Aralık 2012 Cuma

Antraks (Şarbon)


Şarbon Bacillus anthracisin neden olduğu ölümcül bir hastalıktır.ABD de posta yoluyla kasten yaydırılmaya çalışıldığı, 2001 biyoterörist saldırılarda daha bilinir olmuştur.

Bacillus anthracis şarbona neden olan bakteridir. Bu toprakta yaşar, sporlar oluşturur. Bacillus anthracisin hayatta kalması ve büyümesi için oksijen gerekir, yani aerobik bir bakteridir.
Şarbon en sık yabani ve evcil hayvanlarda (sığır, koyun, keçi, deve, antiloplar ve diğer bitki yiyen hayvanlar) görülür, ama aynı zamanda insanlarda da oluşabilir.
Üç ana tipi vardır: Deri şarbonu, akciğer şarbonu, gastrointestinal şarbon. olmak üzere 3 tipi vardır.
Belirtiler, kişinin şarbon tipine bağlı olarak farklılık gösterir.
Her üç tip için, belirtiler bakterilerin (Bacillus anthracis) ile temas eden yedi gün içinde ortaya çıkabilir. Akciğer şarbon için, belirtiler bir hafta içinde ortaya çıkabilir, ya da görünmesi 42 gün kadar sürebilir.
Şarbon insanlar arasında bulaşıcı değildir  bir kişi diğerine bulaştırmaz.Bulaşma ya hayvanlardan ya da kasten olabilir.
Bir kişi yüksek risk altında olduğu tespit edilirse, doktor dahil, bazı laboratuar testleri önerebilir:
Tedavi genellikle antibiyotikle olur.
Bir tanı erken ise, hastalık antibiyotik ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ne yazık ki, enfekte insanlar genellikle grip ya da soğuk algınlığı belirtilerine benzediği için ağırlaşmadıkça hastaneye gitmezler.  Antibiyotikler bakterileri öldürse bile şarbon toksinlerine etkisi yoktur.

Insanlar sporlara maruz kaldığı zaman , koruyucu tedavi şarbon aşısı 3 doz yapılır.(0 hafta, 2 hafta ve 4 hafta) 60 gün antibiyotik verilir.


*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder