12 Aralık 2012 Çarşamba

Amiyotrofik lateral skleroz


Ayrıca Lou Gehrig hastalığı olarak bilinen Amyotrofik lateral skleroz (ALS), hızla ilerleyen bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalık istemli kasları kontrol eden sinir hücrelerini (nöronlar) etkiler. ALS  motor nöronun
yavaş yavaş dejenerasyonuyla ilerler.

Motor nöronların beyin, beyin sapı ve omurilikte bulunan sinir hücreleri vardır. Bu sinir hücreleri, kontrol üniteleri gibi hizmet eder ve sinir sistemi ve vücudun istemli kasları arasındaki hayati iletişim bağlantılarını sağlamaktadır. Beyindeki motor nöronlara (üst motor nöronları denir) gelen mesajlar omurilikteki motor nöronlara (alt motor nöron denir) iletilir. Buradan itibaren belirli kaslara iletilir.

Amyotrofik lateral sklerozda üst motor nöron ve alt motor nöronlar dejenere olur. Ksalar yavaş yavaş güçsüzleşir. Sonund, istemli hareket başlatmak ve kontrol etmek için beyin yeteneği kaybolur.

Bu durumda olan kişiler genellikle göz kaslarının kontrolünü, mesane ve bağırsak fonksiyonlarını korumaktadır.
Amyotrofik lateral sklerozu olan hastalar kollarının, bacaklarının hareket yeteneğini kaybederler. Diyafram ve göğüs duvarı kasları çalışmadığında hastalar ventilatör desteği olmadan nefes alamazlar.
Çoğu durumda ALS zihin, bellek ya da duyu kaybına yol açmaz.
Amyotrofik lateral sklerozun nedeni bilinmemektedir.
ALS yi araştıran bilim adamları şu nedenleri araştırmaktadır:
    Genetik
    Glutamat
    Otoimmün yanıtlar
    Çevre.

Tedavi Seçenekleri
Bilim adamları henüz Amyotrofik lateral skleroz için bir çare bulamamıştır. Ancak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) riluzole (Rilutek ®) adı verilen ilacı onayladı.
Diğer tedaviler semptomları hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. İlaçlar aynı zamanda bireylere yardımcı olmak için kullanılabilir:
    Ağrı
    Depresyon
    Uyku bozuklukları
    Kabızlık.

*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder