18 Kasım 2012 Pazar

Tiroksin, T4, tetraiodotironinTiroksin tiroid bezi tarafından kana salgılanan ana hormondur. Bunun çoğu karaciğer ve böbrek gibi organlar tarafından triiyodotironin adlı aktif formuna dönüştürülür. Tiroid hormonları vücudun metabolizma hızı, kalp ve sindirim fonksiyonları, kas kontrolü, beyin gelişimi ve kemiklerin korunmasının düzenlenmesinde önemli rol oynarlar.

Tiroid hormonları, tiroksin ve triiyodotironin üretimi  hipotalamus, hipofiz ve tiroid bezlerini içeren bir geribildirim döngüsü sistemi tarafından kontrol edilir. Hipotalamus, tiroid uyarıcı hormon üretmek için hipofiz bezini uyarır, tirotropin salgılatıcı hormon salgılar.
Tiroid hormonları, tiroksin ve triiodotironin düzeyleri arttıkça, tirotropin salgılatıcı hormon ve tiroid uyarıcı hormon salınımı azalır, böylece bu hormon üretimi sistemi negatif geri besleme döngüsü ile düzenlenir.
Kanda çok fazla tiroksin olması tirotoksikoz olarak bilinir. Buna graves hastalığı,  iyi huylu bir tümör iltihabı gibi, tiroid bezinin aşırı aktivitsi neden olabilir. Tirotoksikozda tiroid bezi büyür. Tirotoksikozun belirtileri ısı intoleransı, kilo kaybı, iştah artışı, artan bağırsak hareketleri, düzensiz adet döngüsü, hızlı veya düzensiz kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk, sinirlilik, titreme, saç dökülmesi olabilir.

Tiroid bezi tarafından üretilen tiroksin az üretimi hipotiroidi olarak bilinir. Bu otoimmün hastalıkları, düşük iyot alımı nedeniyle veya bazı ilaçların kullanımı ile ilgili olabilir. Bazen nedeni bilinmemektedir. Doğumdan önce ve çocukluk döneminde hipotiroidi zihinsel bozukluk ve azalmış fiziksel büyümeye neden olur.

Yetişkinlerde hipotiroidizm azalmış metabolizma hızına neden olur. S

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder