19 Kasım 2012 Pazartesi

Tiroid göz hastalığı, Graves oftalmopati, tiroid oftalmopatiTiroid göz hastalığı graves hastalığı ile ilişkili gözleri etkileyen otoimmün bir durumdur.

Tiroid göz hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir ancak gözün sağlıklı dokularına anormal bir immün yanıtın neden olduğu düşünülmektedir. Gözler kırmızıdır.
Tiroid göz hastalığının erken belirtileri kaşıntı, sulanma veya kuru gözdür. Bazı insanların göz kapaklarının çevresinde şişlik olabilir. Hastalar, çıkık gözler  daha ileri olgularda çift görme olabilir.

Gözlerdeki çıkıklık nedeniyle hastalar gözlerini kapamayabilir.

Tiroid göz hastalığı erkeklere göre kadınlarda neredeyse beş kat daha yaygındır. Ancak, hastalık genellikle erkeklerde daha şiddetlidir.

Tiroid göz hastalığı genellikle Graves hastalığı gibi aynı zamanda teşhis edilir. Basit bir kan testi, tiroid fonksiyon testi tiroid hormonları (tiroksin ve triiyodotironin) ve kanda tiroid uyarıcı hormon düzeyleri ölçülür.

Tiroid fonksiyonunu sabit tutmak önemlidir.

Kuru gözler - yapay sıvı gözyaşları kullanımı yardımcı olabilir

Gözler geceleri kapanmıyorsa- Merhem, gözü nemli  tutmaya yardımcı olabilir

Göz çevresindeki şişlikler - ekstra yastıklar yardımıyla geceleri baş yükseltmek veya yatağın baş ucunu yükselterek yardımcı olabilir

Çift görme - özel gözlük kullanımı yardımcı olabilir.
Steroidler veya steroid benzeri ilaçlar (immunosupresif tedavi) gibi ilaçlar şişliği azaltmak için kullanılır. Genellikle ile başlamak için yüksek bir dozda kullanılır ve uzun bir süre için devam etmek gerekir. Gözlerinin arkasında dokulara Radyoterapi ayrıca etkilidir .

Doğru tedavi ile, tiroid göz hastalığı iyi tedavi edilebilir ve hastalar tam ve aktif bir yaşam sürdürebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder