18 Kasım 2012 Pazar

Testosteron, 4-androsten-17β-ol-3-onKüçük miktarlarda her iki cinste de böbreküstü bezleri tarafından üretildiği halde, testosteron, gonadlar (erkeklerde testislerde Leydig hücreleri tarafından ve kadınlarda yumurtalıklar tarafından) tarafından üretilir. Erkek özelliklerinin gelişimini uyarır.

Erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek düzeyde mevcuttur, testosteron fetal gelişim sırasında, erkek iç ve dış üreme organlarının gelişimini başlatır ve erişkin yaşamda sperm üretimi için gereklidir.Erkek ve kadınlarda libidoyu artırır. Testosteron ergenlik döneminde erkek çocuklarda görülen değişikliklerle bağlantılı (boy uzamaı, vücut ve kasıkta kıl büyümesi, penis, testis ve prostat bezi ve cinsel ve saldırgan davranış değişiklikleri gelişimi). Testosteron genellikle dihidrotestosteron dönüştürülür.

Kadınlarda testosteron yumurtalıklar ve böbreküstü bezleri tarafından üretilir.
Hem erkeklerde hem kadınlarda, çok fazla testosteron puberte prekoks ve infertilite sonucuna yol açabilir.

Kadınlarda testosteronun yüksek olması  polikistik over sendromunun bir göstergesi olabilir. Bu durumdaki kadınlarda artan akne, hirsutizm, kas kitlesi artmış ve kalınlaşan sesi fark edebilirsiniz.

Testosteron eksikliği fetal gelişim sırasında oluşursa, fetusun maskulinizasyonu normalde başarısız olur ve bu seks gelişim bozukluklarına yol açabilir. Testosteron eksikliği ergenlik döneminde ortaya çıkarsa bir çocuğun büyümesini yavaşlatabilir.

Erişkin erkeklerde düşük testosteron bir kasda azalmaya, vücutta kıl kaybı ve buruşuk bir deri 'parşömen gibi' görünüme sebebiyet verebilir.

Düşük testosteron düzeyleri duygudurum bozuklukları, artmış vücut yağı, kas tonusu kaybı, yetersiz ereksiyon ve zayıf cinsel performans, osteoporoz, konsantrasyon güçlüğü, hafıza kaybı ve uyku sorunlarına neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder