25 Kasım 2012 Pazar

HidronefrozHidronefroz:  böbrek idrar serbest akışının tıkanması nedeniyle renal pelvis ve kalikste, distansiyon ve dilatasyon anlamına gelir. Tedavi edilmediği takdirde, bu böbrekte atrofiye yol açar. hidroüreteronefroz durumlarında, üreter ve renal pelvis ve calixde şişme vardır.

Hidronefroz belirtileri tıkanıklığın akut veya kronik olup olmadığına veya tam, tek veya çift taraflı olup olmadığını bağlıdır. Hidronefroz  (kalça ve kaburga arasında) şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bulantı ve kusma da görülebilir. Üretra veya mesane çıkışında meydana gelen bir tıkanıklık ağrı ve mesane distansiyonundan  kaynaklanan basınca neden olabilir. Idrar akışını bloke eden taşlar, ateş, kan veya idrarda irin gelişmesine yol açabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olur. Tam tıkanıklık oluşursa, böbrek yetmezliği gelişebilir.
Kan testleri bozukluğu,  böbrek fonksiyonu bozukluğu (artmış üre veya kreatinin), hiponatremi ya da hiperkloremik metabolik asidoz gibi elektrolit dengesizlikleri görülebilir. Fizik muayenede büyümüş böbrek  algılanabilir.

Hidronefroz birçok anormal patofizyolojik olayların sonucudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder