20 Ekim 2012 Cumartesi

Vitamin B 6


Piridoksal, pyridoxol, piridoksamin, den oluşan kompleks bir vitamindir.Piridoksal ve piridoksamin karaciğerde Piridoksin 5'-fosfat (PLP) a dönüşür.B 6 vitamini karbonhidratlar, spingolipitler, sülfür içeren amino asitler, heme ve nörotransmitterlerin  transaminasyonunu, dekarboksilasyon ve sentez yollarının önemli bir kofaktörüdür. B6 vitamini eksikliği kan, deri ve sinir değişikliklerine neden olur. Bu vitamin eksikliği ya da fazlalığı da periferik nöropatiye neden olur.

B6 vitamini içeren besin kaynakları tahıllar, baklagiller, sebzeler, karaciğer, et ve yumurtadır. Emildikten sonra, piridoksin, piridoksamin ve piridoksal kolaylaştırılmış difüzyon ile karaciğer hücre içine taşınır. .

Triptofan çeşitli nörotransmitter için bir öncü ve niasin üretimi için gereklidir. Böylece, piridoksin eksikliği vitamin eksikliği benzresiz bir sendroma sebep olabilir. Nörotransmitterler dopamin, serotonin, epinefrin, norepinefrin, glisin, glutamat ve gama amino butirik asit (GABA) da kendi üretimi için PLP gerektirir. Homosistein metabolizması piridoksin bağımlıdır ve yüksek homosistein düzeyleri piridoksin eksikliğinin bir sonucu olabilir.


B6 vitamini eksikliğinin diğer belirtileri şunları içerebilir:

Gingivitis Şiddetli
Ağız iltihabı
Sinirlilik
Zayıflık
Baş dönmesi
Ishal

B6 vitamini toksik belirtilerine taşipne ve / veya aşağıdaki nörolojik etkileri şunlardır:

Duyusal nöropati (örneğin, yanma ağrısı, paresteziler, perioral uyuşma)
Progressive duyusal ataksi
Bozulmuş propriyosepsiyon
Bozulmuş vibrasyon
Azalmış tendon refleksleri
Konvulziyon

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder