20 Ekim 2012 Cumartesi

Skorbüt

C vitamininin yetersiz alımında ortaya çıkan bir hastalıktır.Skörbüt tarihin eski dönemlerinden beri bilinen bir hastalıktır.Özelikle ortaçağ dönemi ve sonrasında denizcilerde çok görülürdü.C vitaminini insan vücudu sentezleyemez bu nedenle dışardan almak zorundadır.C vitaminin kolejen sentezindeki faydası nedeniyle eksikliğinde özellikle diş etlerinde, dişlerdeki dentin tabakasında hastalık oluşur ve kanamalar görülür.
Kanama, hipocondriazis, hiperkeratoz ve hematolojik anormallikler görülür.Belirtileri nonspesifik olup şunlardır :
Keyifsizlik
Letarji
Iştah kaybı
Kötü kilo alımı
Ishal
Taşipne
Ateş

Şiddetli veya total C vitamini eksikliğinden 1-3 ay sonra, hastada nefes darlığı ve kemik ağrısı gelişir. Kırıklık azaltılmış karnitin üretimi nedeniyle oluşabilir. Kolay morarma ve peteşi, diş eti hastalığı,kötü yara iyileşmesi, ve duygusal değişiklikler ile cilt değişiklikleri oluşur. Sjögren sendromu benzer Ağız ve kuru gözler oluşabilir.

Diğer belirtiler şunlardır:

Sinirlilik
Bacak ağrı ve hassasiyet
Pseudoparalizi
Uzun kemikler üzerinde şişmesi
Kanama
Geç dönemlerde ise, sarılık, jeneralize ödem, oligüri, nöropati, ateş ve konvülziyon görülebilir. tedavi edilmezse iskorbüt beyin kanaması veya hemoperikardiyum  sonucunda potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlar ile ilerler.

Vücutta  ödemli ve peteşi ve ekimozlar yaygın olarak bulunmaktadır,
Kan dolaşım sistemi
Hipotansiyon hastalığın geç döneminde görülebilir.. Kalp komplikasyonları kalp büyümesi, elektrokardiyografik (EKG) değişiklikleri (reversibl ST segment ve T dalga değişiklikleri), hemoperikardiyum ve ani ölüm olabilir. Myokard ve perikard boşluğuna kanama bildirilmiştir. Anemi nedeniyle Yüksek debili kalp yetmezliği görülebilir.

Oküler özellikleri Sjögren sendromu, subkonjonktival kanama ve optik sinir kılıfı içinde kanama olanları içerir. Skleral sarılık (hemoliz muhtemelen ikincil, geç) ve konjonktival solukluk görülür. Fundus değişiklikleri pamuk alev şeklinde kanamalar  görülebilir. Periorbital bölge, göz kapakları ve retrobulber bölgede kanamalar da görülebilir.

Perifoliküler hiperkeratotik papüller, purpura ve ekimoz hidrostatik basınç yüksek olduğu bacaklarda ve kalçalarda en sık görülür.

Alopesi  ikincil olarak ortaya çıkabilir.

İleri durumlarda, klinik olarak saptanabilir boncuk kaburga kostokondral kavşaklarda mevcut olabilir. Bu bulgu, iskorbüt hastalığı tespihi  olarak bilinir ve çocuklarda oluşabilir. Iskorbüt hastalığı tespihi daha köşeli olan ve kostokondral bileşkededir. Kırıklar, çıkıklar ve kemik hassasiyeti çocuklarda yaygındır.

Eklem içine kanama zarif bir acı hemartroz neden olur. Subperiosteal kanama özellikle femurlar kesilip çıkarılır ve bebeklerin tibia proksimal parçaların distal kısımlarla birlikte, ele olabilir. Femoral kılıf içine kanama femoral nöropati neden olabilir ve kol ve bacak kasları içine kanama odunsu ödemine neden olabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder