22 Ekim 2012 Pazartesi

Perikardit, pericarditis ( çocukta )

Perikard kalbi dıştan saran  iki katlı bir zardır.Dışta parietal perikard içte visseral perikard (epikard ) olmak üzere iki tabakadan oluşmuştur.Bu katmanlar arasında 30 ml kadar sıvı bulunur.Bu sıvı kalbin rahatça kasılıp gevşemesi ve hareketi için önemlidir.
Perikardit, perikardın birçok nedenle inflamasyonu demektir.Viral enfeksiyonlar, bakteriel enfeksiyonlar, tüberküloz, ARA, kalp cerrahisi, JRA, SLE, üremi perikardit etiyolojisinde yer alır.Prikardial efüzyon olur.Artan sıvı ya emilir ya da konstruktif perikardite gidebilir.
Hastada belirti ve fizik bakı bulguları:Perikardit şikayetleri başlamadan önce hastada üst solunum yolları enfeksiyonu hikayesi olabilir, prekordial omuza yayılan ağrı olur bu ağrı öne eğilmekle azalır, ateş, effüzyon fazla ise kalp sesleri azalır, tamponat varsa paradoks nabız hissedilir, üfürüm ARA hariç duyulmaz.Şayet tamponat varsa bu bulgulara ek olarak boyun venlerinde belirginleşme, hepatomegali ve paradoks nabız,taşikardi, hipotansiyon bulunur.
Lobaratuarda ise ; EKG  de  st segmenti elevasyonu (başlangıçta olur ve 2-3 gün sonra normale döner), T dalgası innervasyonu, QRS voltajı düşüklüğü. Telede ;büyük kalp ve çadır manzarası, artmış damar gölgeleri. Ekoda ; perikard sıvısı ve miktarı belirlenir.
Tedavide ; Tamponat varsa hemen perikardiosentez ya da drenaj ile sıvı boşaltılır, tüberkülozdan şüpheleniliyorsa perikardiosentez ile  alınan sıvıda seroloji yapılır.Diğer tedavi biçimleri etkene yöneliktir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder