18 Ekim 2012 Perşembe

Östrojen

Kadında overlerden ve adrenal korteksten salgılanan hormondur.Gebelikte ise plasentadan da salgılanır.Üç tip östrojen vardır.Östron(E1), beta östradiol(E2), östriol(E3). Östron daha çok periferik dokularda sentezlenir.Beta östradiol ise daha çok overlerden sentezlenir.Östriol ise karaciğerde oluşur.En güçlüsü beta östradioldür.
Östriol gebelikte, östron ise menapozda baskın olan östrojendir.


Östrojen, kadınlarda öncelikle yumurtalıklar tarafından üretilen üretilir. Bazı östrojenler karaciğer, böbreküstü bezleri ve meme gibi diğer dokular tarafından daha küçük miktarlarda üretilmektedir. Östrojenlerde ikincil kaynaklar postmenopozal kadınlarda özellikle önemlidir. Yağ hücreleri de östrojen üretirler.

Östrojenler hem erkek hem de kadınlarda mevcut olmakla birlikte, genellikle üreme çağındaki kadınlarda anlamlı olarak daha yüksek düzeydedir. Bunların meme gelişimi , endometrium kalınlaşması, adet döngüsü düzenleyen görevleri vardır. Erkeklerde östrojen sperm olgunlaşması için önemli olmakla birlikte üreme sisteminin bazı fonksiyonlarını düzenler ve sağlıklı bir libido için gerekli olabilir.

Östrojenin bazı etkileri aşağıdaki gibidir:
Kadın ikincil cinsiyet özelliklerinin oluşumu
Metabolizmayı hızlandırma
Yağ depolarını arttırma
Endometrial büyümeyi uysrma
Uterin büyümeyi arttırma
Vajinal yağlamayı arttırma
Vajinal duvarı kalınlaştırma
Damar ve cilt bakımı
Kemik rezorpsiyonu,
Antitrombin III azaltma
Trombosit adezyonunu arttırma
HDL yi arttırma
LDL yi azaltma
Tuz (sodyum) ve su tutma
SHBG  kortizol arttırma
Barsak motilitesini arttırma
Safrada kolesterolu arttırma
Alveoller destekleyerek akciğer fonksiyonunu arttırmaHiç yorum yok:

Yorum Gönder