22 Ekim 2012 Pazartesi

FSH, Folikül uyarıcı hormon


FSH: Folikül uyarıcı hormon , kadın ve erkeklerde sperm ve yumurta üretimini uyarır. Hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur.


Follikül uyarıcı hormon kadın ve erkek hem gonadlar (yumurtalık ve testis) ve pubertal gelişimi ve işlevi için gerekli hormonların biridir. Bu kana ön hipofiz bezinden salgılanır. Kadınlarda, Folikül
uyarıcı hormon  bir yumurta tüplere atılmadan önce önce yumurtalığn büyümesini uyarır ve östradiol üretimini artırır. Erkeklerde sperm üretimi (spermatogenez) ni sertoli hücrelerinde hormon üretimini uyararak etki eder.

Kadınlarda hormon düzeyleri adet döngüsünün sonuna doğru düştüğünde, bu hipotalamustaki sinir hücreleri tarafından algılanır. Bu hücreler da daha fazla folikül stimulan hormon ve LH üretmek ve kana verilmesi için hipofiz bezi uyarır . Folikül stimüle edici hormon artışı yumurtalık folikülünün büyümesini uyarır. Bu büyüme ile, folikül hücreleri östradiol ve inhibin artan miktarda üretirler. Buna karşılık, bu hormonların üretimi hipotalamus tarafından algılanır.

Her adet döngüsü sırasında  döngünün ilk yarısında folikül stimüle edici hormon salgısında bir artış vardır. Folikül stimüle edici hormonunun bu yükselişi oluşmazsa, yumurta ve luteumun olgunlaşması olmaz. Korpus luteum tarafından üretilen progesteron da hipotalamus üzerine geri besleme ile follikül uyarıcı hormon üretimini inhibe edebilir.

Erkeklerde, folikül stimüle edici hormon üretimi testosteron ve inhibinin dolaşımdaki düzeyleri tarafından düzenlenir.

Kadınlarda, folikül stimüle edici hormon eksikliğinde ergenlik eksik gelişir ve zayıf yumurtalık fonksiyonuna (primer over yetmezliği) yol açar. Kanda folikül stimüle edici hormon düzeyleri düşük olduğunda bu duruma hipogonadotropik hipogonadizm denir.

Yeterli folikül stimüle edici hormon aynı zamanda düzgün sperm üretimi için gereklidir. Erkeklerde folikül stimüle edici hormon fonksiyonunun azlığı, sperm eksikliği (azospermi) ne neden olabilir.


*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder