15 Ekim 2012 Pazartesi

Eritropoetin


Eritropoietin böbrekte uzmanlaşmış hücreler tarafından ağırlıklı olarak üretilen bir hormondur. Kırmızı kan hücreleri üzerinde etkilidir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmak için kemik iliği kök hücrelerini uyarır.

Eritropoetin üretimininin kontrol mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Kan dolaşımında
yeterli oksijen olduğunda, eritropoetin üretimini azalır, ancak oksijen seviyeleri düşerken, eritropoetin üretimini artar.

Kronik düşük oksijen seviyeleri veya nadir oluşan tümörlerin etkisiyle erythropoietin artar. Bu fazla sayıda kırmızı kan hücre sayısına, polisitemi olarak bilinen bir duruma neden olur. Birçok kişide ise, polisiteminin herhangi bir belirtisi olmaz. Ancak, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kaşıntı, eklem ağrısı ve baş dönmesi gibi bazı genel ve spesifik olmayan belirtiler olur.

Genellikle kronik böbrek hastalığının neden olduğu eritropoietin azalması, eritrositleri azaltacak ve bu anemiye yol açacaktır.

Bazı profesyonel sporcular özellikle dayanıklıklarını artırmak için ya da performansını artırmak için eritropoietin kullanabilirler.*Site içeriğini başka bir websitede yayınlamak yasaktır.Aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder