31 Ekim 2012 Çarşamba

Çocuklarda kasık fıtığı, inguinal herni

Bebek ve çocuklarda çok sık görülür.En sık 2 ila 4 yaş arasında görülmektedir.Çocuklarda genelde precesus vaginalisin açık kalması sonucunda indirekt olarak görülür.Direkt fıtık daha çok erişkinlerde olmaktadır.Kasık kanalında Ön duvarı M. obliquis abd. externus aponeurosu, üst duvar M. obliqius internus ve M. transversus abdominus funikulus spermatikus üzerinde arkus yapan serbest alt kenarı, alt duvar ligamentum inguinale tarafından oluşturulur.

Çocuklarda kasık fıtığı insidansı%2-5 tir.Genelde sağ tarafta olur.Ailesinde herni öyküsü bulunanlarda görülme sıklığı artar.
Klinik: Ağlama ya da ıkınma sırasında kasıkta beliren şişlik ile hastalar doktora başvururlar.Karın içi organlar oluşan fıtık kesesine girer.İnce bağırsaklar, kalın bağırsak, apendiks, omentum, over olabilir.Fıtıkta boğulma varsa ağrı olabilir.Onun haricinde ağrı olmaz.
Muayenede hastaya mekik hareketi yaptırılması ya da valsava manevrası yaptırılması neticesinde fıtık daha belirgin hale gelir.Testis fıtık kesesinden ayrı olarak palpe edilir.Kasık fıtığı tam belirgin değilse proccesus vaginalisin bağımsız iki yaprağının sürtünme sesi alınabilir buna ipek belirtisi denir.

Ayırıcı tanıda hidrosele bakılır.Hidroselde testis ayrı olarak palpe edilemez, redükte edilemez, transilimunasyon alınır.Kordon kisti varsa bunun iki ayrı ucu palpe edilebilir, serttir ve redükte edilmez.

İnguinal herni tedavisi cerrahidir.Amaç fıtık kesesinin yüksek ligasyonudur.

Kasık fıtığının komplikasyonları boğulması, inkarsere olması ve strangule olmasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder