21 Ekim 2012 Pazar

adrenalin, epinefrin

adrenalin: Stres hormonu.hızlı kalp atışı, daha hızlı nefes alıp verme, daha fazla enerji, ve yüksek kan basıncı salgılandığında olur. Ayrıca epinefrin de denir. Böbreküstü bezlerinde medulla tarafından salgılanır. Efektör organlara sinir uyarılarının iletilmesi için kimyasal mediatörler olarak sempatik sinir lifleri ucunda üretilmektedir.Sempatomimetik ve katekolamindir.Tirozinden sentezlenir.

Bir  nörotransmitterdir. Epinefrin kalp hızı, kan damarı  çapları, metabolik değişimleri düzenleyen, vücutta birçok fonksiyonu vardır. Kimyasal olarak, epinefrin katekolamin denilen monoaminlerdendir.
Adrenalin neredeyse tüm vücut dokuları üzerinde etkilidir.
Epinefrin kan damarlarında daralmaya neden olur ama iskelet kaslarında kan damarlarını genişletir. Norepinefrin ise neredeyse tüm kan damarlarını daraltır. Her iki hormon böylece kalpten kan üretimi artırmak ve kan basıncı artırarak, kalbin kasılma hızı ve kuvvetini arttırırlar. Epinefrin kan şekeri düzeyinin yükseltilmesi sonuçlanan karaciğerde glikojen yıkımını uyarır. Her iki hormon(epinefrin ve norepinefrin) serbest dolaşan yağ asitlerinin seviyesini arttırır. Tehlike anında yakıt olarak vücut tarafından kullanılabilir.

İlaç olarak epinefrin kalp aktivitesini uyarmak için kalbi duran hastaların kalbi içine enjekte edilir. Ayrıca bronşiyolleri genişletir ve bu şekilde astım hastaları için solunumu sağlar. Epinefrin ürtiker ve saman nezlesi gibi akut alerjik hastalıklarda da yararlıdır.

Katekolamin düzeylerini artırabilir gıdalar şunlardır:
Kahve
Çay
Muz
Çikolata
Kakao
Turunçgiller
Vanilya

Katekolaminleri artırabilir ilaçlar şunlardır:

Aminofilin
Kafein
Kloral hidratı
Klonidin
Disülfiram
Eritromisin
Ensülin
Levodopa
Lityum
Methenamin
Metildopa
Nikotinik asit (yüksek doz)
Nitrogliserin
Kinidin
Tetrasiklin

Katekolamin düzeylerini azaltabilen ilaçlar şunlardır:

Klonidin
Disülfiram
Guanetidin
Imipramin
MAO inhibitörleri
Fenotiazin
Rezerpin
Salisilatlar

Normal epinefrin - norepinefrin değerleri:
Epinefrin: 0-900 pikogram / mililitre (pg / ml)

Norepinefrin: 0-600 pg / ml


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder